Náš Myslivecký spolek Cerhenice (MS) byl vybrán do unikátního výzkumu evropského významu vedeného univerzitami a za podpory EU.
V neděli 29. 1. 2023 jsme pro výzkum Zajíce polního (Lepus europaeus) odchytávali jedince v naší honitbě Cerhenice společně s vědci z univerzit, kolegy z MS Ratenice a našimi přáteli a příbuznými.
Již od 6 hodin ráno, pilně a společnými silami, natahovala první skupina 1 km sítí na odchyt zajíců v části zvané Nové Město.
v 8 hodin ráno druhá skupina složená zejména z našich přátel a příbuzných vyrazila od bývalého písáku a utvořila 3 rojnice a vydali se směrem k sítím. Polem… nepolem…
V případě odchytu zajíce byl jedinec pečlivě a citlivě vymotán ze sítí a dán do přepravní bedny, kde měl klid a přítmí.
Po skončení celé akce se všichni nadšeně přidali k horkému čaji a opékání buřtů a klobás na ohni.
Pro výzkum bylo odchyceno 6 zajíců polích (Lepus europaeus). Každému jedinci byl umístěn obojek s GPS vysílačkou, byl zvážen a vypuštěn zpět do přírody.
Po veřejné části proběhla přednáška v Enviromentálním centru pro studenty České zemědělské univerzity a případné zájemce z řad účastníků. Byla to tak jedinečná možnost seznámit se s prozatímními výsledky studie, poznat další studie zaměřené na početnost populací ptáků a hmyzu.
Je nám ctí spolupracovat s univerzitami a těšíme se na další spolupráci.
Děkujeme všem, kteří nám pomohli a na úspěšnosti akce se podíleli!
Zvláště děkujeme panu Kuzďasovi za bezproblémové poskytnutí pozemku k instalaci sítí.
Děkujeme obci Cerhenice za zapůjčení Enviromentálního centra a Hostinci Kostelní Lhota za občerstvení.
Zároveň prosíme veřejnost! Pokud najdete uhynulého zajíce s obojkem, nebo, což je pravděpodobnější, takového srazíte autem, dejte nám myslivcům určitě vědět! Obojek s daty je pro nás důležitý a má pro výzkum velkou hodnotu!
Za myslivecký spolek Cerhenice
ŽOFIE
O projektu se zajímal i Kolínský deník: