Milí obyvatelé Cerhenic, Cerhýnek a Radimku,

rád bych Vás seznámil se záležitostmi, o nichž aktuálně jednalo zastupitelstvo městyse, s otázkami, které v současné době řešíme v obci.

Mateřská škola má novou ředitelku. Bývalá paní ředitelka z funkce odstoupila poté, co se střetly její představy s názory zastupitelstva. Novou pověřenou ředitelkou je paní Petra Málková, která je z Cerhenic, prakticky všichni ji známe, ve školce dlouhodobě působila (více než 20 let), dokonce pracovala jako vedoucí učitelka v období, kdy byla mateřská škola sloučená se základní. Naprosto paní Petře důvěřuji, její první kroky ve funkci svědčí o tom, že svoje nové poslání vzala velmi vážně a zodpovědně. Nyní probíhají zápisy dětí pro příští školní rok. Budeme se snažit, aby na všechny děti z Cerhenic vyšlo místo. Vloni se nám to podařilo, všechny děti starší tří let se nám povedlo umístit a věřím, že tomu tak bude i letos. Pokud byste s tím měli jakýkoli problém, kontaktujte mě a budeme hledat řešení. Pro případ, že by kapacita 72 dětí v naší MŠ skutečně nestačila, požádal jsem paní ředitelku Málkovou, aby s hygienou komunikovala možnost rozšíření kapacity, tedy aby v jedné třídě mohlo být více dětí. Budu rád za Vaše názory, zda změna mateřské škole prospěla, obraťte se na paní ředitelkou nebo na mě.

Důležitou věcí aktuálně je, že se nám podařilo najít shodu se společností VAK Nymburk, jež opět začala vydávat kladná stanoviska k napojování nemovitostí na kanalizační síť. Problémy se týkaly tří až čtyř stavebních povolení. O celé záležitosti budeme jednat na dalším zasedání zastupitelstva, nicméně společnost VAK Nymburk již teď kladná vyjádření přislíbila. Pokud byste s tím měli problémy, dejte mi vědět a pokusím se pomoci.

A teď z jiného soudku. Rád bych vás pozval na cerhenickou pouť 22. května. Hlavní akce, které pro vás městys chystá, se ale uskuteční o den dříve, 21. května. Dopoledne to bude tradiční Fit Cup, který pořádáme po nucené covidové přestávce a který bude opět pro děti. Celkem je připraveno pět kategorií – pro děti do dvou let, do pěti let, do osmi let, do 12 let a pro mládež do 15 let. Vše proběhne na fotbalovém hřišti. Přijďte, přihlaste své děti, těším se, že se společně uvidíme. Večer od 20 hodin bude zábava pro dospělé, bavit přítomné bude kapela Paragraf 202, která u nás už několikrát a vždy s velkým úspěchem vystupovala.

Příští týden se nám snad podaří zkolaudovat nový sběrný dvůr. Proběhla kolaudační prohlídka, Stavební úřad Pečky naši akci pochválil, po odeslání všech podkladů by se měl od 16. května otevřít veřejnosti. Jakmile bude zkolaudováno, seznámíme vás s otevírací dobou a provozním řádem.

Co se týká dětí uprchlíků z Ukrajiny, jednal jsem o tom s řediteli ZŠ a MŠ. Do MŠ nechodí žádné dítě z Ukrajiny, do základní školy, kde je kapacita dostatečná, dochází tři ukrajinské děti a podle slov pana ředitele Jelínka se jim u nás velmi líbí.

Aktuálně v našem městysi řešíme dva problémy. Prvním je doprava, jejíž intenzita se značně zvýšila. Nechali jsme zpracovat studii, abychom na odboru dopravy Městského úřadu v Kolíně prosadili zákaz průjezdu kamionů nad 12 tun přes Cerhenice. K tomu jsme odbornou společností nechali vypracovat další studii, která potvrzuje, že ničení chodníků, silnic a nemovitostí je důsledkem právě této intenzity. Z kolínského úřadu nám však nyní přišlo rozhodnutí, že naše připomínky neakceptuje a zatím v Cerhenicích neplánuje omezení dopravy tak, jak se nám to podařilo prosadit v Cerhýnkách. My se ale nevzdáme a budeme bojovat dál.

Druhým problémem je zvýšená prašnost v souvislosti s opravou koridory Poříčany – Kolín. Pravidelně jednáme s dodavatelem stavby, společností Swietelsky Rail, aby udělala taková opatření, aby prašnost byla alespoň v určitých mezích. Zatím se nám to daří tak na polovinu. Stavba bude pokračovat do září, snad se nám to podaří nějakým způsobem překlenout.

Co do investičních akcí obce, začali jsme opravovat silnici Za Štěpnicí. Zhruba do dvou týdnů by měl být položen nový povrch komunikace, hotové by měly být také vjezdy k jednotlivým nemovitostem. Poté, co opravenou silnici převezmeme, budeme dělat nový chodník, o který se přičiní naše technické služby.

Aktuálně začala stavba workoutového hřiště a lezecké stěny v areálu vedle keltského hřiště. Hotovo by mělo být do konce června, takže od začátku prázdnin budou obě atrakce k dispozici malým i velkým návštěvníkům.

Přeji Vám všem krásné jaro s pěkným počasím a těším se na setkání na pouti.

Marek Semerád