Odpolední teploty překročí 34 °C, opět hrozí silné bouřky

Velmi vysokou zátěž na organismus, nebezpečí přehřátí a dehydratace budou představovat vysoké teploty, které ve středu vystoupí na více než 34 °C. Očekává se také výskyt velmi silných bouřek doprovázených přívalovými srážkami s úhrny kolem 50 mm, v opakovaných bouřkách i přes 70 mm, nárazy větru kolem 25 m/s (90 km/h) a kroupami kolem 3 cm.

Horko a bouřky chystají reprízu

Nejvyšší sobotní teploty překročí 31 °C, za studenou frontou budou od západu klesat. Zároveň se očekává ojedinělý výskyt silných bouřek doprovázených přívalovými srážkami kolem 35 mm/h, nárazy větru kolem 70 km/h a kroupami do 2 cm.

Tepoty až 34 °C a možnost velmi silných bouřek

Meteorologové upozorňují na vysoké teploty, sobotní odpolední maxima budou mezi 31 až 33 °C, nedělní až 34 °C. V neděli odpoledne až večer se poté očekává možnost výskytu velmi silných bouřek s přívalovými srážkami kolem 50 mm, výjimečně až 70 mm, většími kroupami (i přes 3 cm) a nárazy větru kolem 90 km/h.

Opět horko a ojediněle může hodně zabouřit

Vysokou zátěž na lidský organismus, nebezpečí přehřátí a dehydratace představují teploty, jež v pátek odpoledne překročí 31 stupňů ve stínu. Doporučuje se dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami. Omezit tělesnou zátěž v poledních a odpoledních hodinách. Nenechávat děti nebo zvířata na přímém slunci, zvláště v zaparkovaných automobilech.

V odpoledních hodinách se pak očekává ojedinělý výskyt silných bouřek doprovázených zejména přívalovými srážkami ojediněle s úhrny přes 30 mm/1 h, v opakovaných bouřkách až 50 mm, nárazy větru kolem 70 km/h a kroupami do 2 cm.

Vysoké teploty a velmi silné bouřky

Před vysokými teplotami varují meteorologové v pátek od 12 do 18 hodin. K nim se dost pravděpodobně přidají i velmi silné bouřky. Výstraha před nimi platí pro páteční 14. – 21. hodinu. Mohou být doprovázené nárazy větru kolem 90 km/h, většími kroupami (průměr přes 2 cm) a přívalovým deštěm s krátkodobými úhrny i kolem 50 mm, v opakovaných bouřkách nebo kombinaci s deštěm může ojediněle napršet i kolem 70 mm. Intenzivní srážky mohou způsobovat lokální zatopení, rychlý odtok vody z krajiny a prudké rozvodnění menších vodních toků. Doporučuje se sledovat aplikaci FFI: https://tinyurl.com/FFICZ

Vítr může vyvracet stromy a působit i rozsáhlejší škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě apod. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty a kroupami. Nutno zajistit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty apod. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně, sledovat dopravní zpravodajství. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst.